Umut var

featured

Bursaspor’un oynadığı Karagümrük maçı geleceğe dair bazı doneler verdi bize. Özcan Bizati’nin ileride nasıl bir oyun anlayışı oturtacağı ve tercih edeceğine dair tahminim de oluşmuş oldu.

Öncelikle Bursaspor’un bu maçta sahada Fatih Tekke dönemine göre çok farklı bir şekilde dizildiğini gördük. Önceki dönemde topun oyuncular arasında nasıl dolaşacağına kafa yorulmasından ve hangi oyuncunun nerelere yakın oynayacağını oturtmaya çalışmaktan Tekke döneminde Bursaspor’un rakibine göre bir anlayış ile sahaya çıktığını görmemiştik. Takım boyunu gerçekten uzun tutan Bursaspor, yenilmese bile rakiplerine kolay pozisyonlar veriyordu. Bu durumun tersini görmemiz Süper Lig’in en etkili oyunlarından birini oynayan Karagümrük karşısında özellikle önemiydi. Son Ankaragücü maçında enine ve boyuna oldukça geniş ve dengesiz bir oyun oynayan takım, bu maçta hem enine hem de boyuna gayet dar bir şekilde konumlanarak rakibin oyun kurmasını ve geriden kolay top çıkarmasını engelledi. Ki burada rakip takımda Biglia, Bertolacci ve Jimmy gibi geriden oyun kurma ve geçiş oyununda takımın en kritik oyuncuları olarak sayılabilecek oyuncuların da sahada olduğunu belirtmeliyiz. Yani Bursaspor Süper Lig’in en iyi geriden oyun kuran ve geçiş oyunu oynayan takımına karşı sağlam bir plan ile bunları yaptırmadı. Burada bu durumu daha da değerli hale getiren durum da orta sahada Kerem, Emirhan ve Burak gibi oldukça yumuşak oyuncuların yanına kanatlarda da defansif katkısı eksik oyuncuların sahada olmasına karşın bu işi yapabilmesiydi. Bu da Özcan Bizati’nin şimdiden takıma oyun anlayışı ve takımdaşlık adına önemli katkılar yaptığını gösteriyor.

Peki bu oyunun ligde karşılığı nasıl olur? Bunu cevaplayabilmek o kadar kolay değil. Çünkü geriden oyun kurmada bu kadar ısrar eden ve ileride baskı yapan bir takım ile kendi sahasına kapanan ve orta sahasını özellikle defansif ve fizikli oyunculardan oluşturan takımlara karşı uygulanan taktikler tamamen farklı. Fakat Bursaspor’un bu maçı bazı doneler vermiş olabilir.  Öncelikle önde basılması gerekilen maçlarda defans çizgisinin olabildiğince ileride olup, rakibin baskıyla boğularak top çıkarmasını engellemek gerekir. Bursaspor Karagümrük maçında defans çizgisi gayet ileride oynadı. Ve rakip forvette Frei, Emre ve Pesic gibi özellikle kontra oyununda etkili olabilecek oyuncular olmasına karşın bu tarz bir tehlike görmedi kalesinde. Bundan hareketle birinci lig seviyesinde eğer bu oyun anlayışı ile devam edilirse bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. İşin hücum yanına gelecek olursak, Bursaspor’un oyuncu grubu hem dar, hem de geniş alanda etkili olabilecek bir grup. Bundan dolayı oyunun daraltıldığı bölümlerde fazla bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Hem böylece Matavz’ın vereceği katkının da artacağını düşünüyorum. Sırtı dönük oyunda ve de gezici rolde katkı sağlayabilecek oyuncunun bu anlarda arkaya sarkacak ya da yerini dolduracak oyunculara alan açması bu oyunda daha da kolay olacaktır.

Bu arada maçın değerlendirmesini yaparken Kerem Şen’den bahsetmemek olmaz. Oyuncu her maç kendi performansının üzerine koyarak gidiyor. Fizik olarak halen daha bu seviyede olmasa da enerjisi ile bu eksikliğini kapatmaya başladı son maçlarda. Oyuncunun bu tür oyunda da ne kadar katkı sağlayabileceğini bir kez daha görmüş olduk son dönemde. Umarım performansını arttırarak devam ettirir.

reklam

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

16Numara ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!