Milli Takım Grupta 2. Olursa Bizi Neler Bekliyor ? (15 Puan Barajı)

featured

Milli takımımız büyük bir sürpriz olmazsa %80 ihtimalle Hollanda’nın ardından grubunu 2. sırada tamamlayarak play-off’lara kalacağını düşünüyorum.

Peki Play-Off yolunda Türkiye’yi bekleyenler ne şimdi bunu anlatalım.

Öncelikle Avrupa kıtasından Dünya Kupası’na 13 takım gitmiş olacak. 10 adet grup birincisinin yanında ilave 3 takım daha Katar’daki finallerde Avrupa kıtasını temsil edecek.

Peki bu 3 takım nasıl seçilecek ?

Eskiden olduğu gibi play-off’tan en iyi ikincinin gitme şansı artık olmayacak.

İkincilerin puan durumunda ilk 6 takım seri başı olacak, son 4 takım ise seri başı olmayacak.

Milli takımımız son maçlar öncesinde şuan 8. Sırada ve seri başı olmadığından güçlü takımlarla eşleşebilir. Seri başı olmak için 15 puan gerekli olacak diyebiliriz.

Bu 10 takıma , Uluslar Ligi’nden de 2 takım seri başı olmayacak şekilde katılmış olacak. Bu takımlar da bir sürpriz olmazsa Avusturya ve Çekya olacak.

Aşağıdaki tabloda Uluslar liginde kendi grubunu lider tamamlayan takımları görmektesiniz.

Not: Uluslar ligi genel sıralamasına göre Dünya Kupası eleme gruplarında ilk 2 sırada yer almayan en iyi 2 grup birincisi takım katılır.

Buradan anlıyoruz ki , Uluslar Ligi de bu anlamda önemliymiş.

Toplam 12 ülke ilk önce yarı final daha sonra final olacak şekilde  4’erli üç kola bölünecek. Her koldan çıkan takım Dünya Kupasına gitmeye hak kazanacak.

 

Peki Türkiye grubunu ikinci tamamlarsa nasıl seri başı olabilir ? şimdi ona bakalım.

İkinciler puan durumuna baktığımızda 8. sıradayız ve 6. olmamız gerekli. Bunun için üstümüzde bulunan en az 2 takımı geçmemiz şart ve Karadağ’ı deplasmanda devirmeliyiz.

Peki galip geldiğimizde üstümüzdeki hangi takımları geçebiliriz , ona bakalım.

14 puanlı takımlardan ;

İskoçya ve Galler’i geçmemiz mümkün görünüyor.Polonya’yı geçmemiz ise biraz daha zor görünüyor.

Polonya’nın grubu olan I Grubuna baktığımızda son maçını sahasında Macaristan ile oynayacaklar. Alacakları beraberlik bile Polonya’yı seri başı yapmaya yetecektir. Fakat Macaristan deplasmanda sürpriz yapmayı seven bir takım , unutmayalım ve bu maçı da takip edelim.

Bir sonraki ülke Galler’e baktığımızda E grubunda Çekya ile rekabet halindeler ve son maçlarını Belçika ile sahasında oynayacaklar , fazla şansları yok diye düşünüyorum. E grubunda Çekya muhtemelen Estonya’yı yenip 2. olmayı bekleyecek ve gene 14 puanda olacağından bizim için sorun olmayacaktır.

Geliyoruz son takım olan İskoçya’nın grubu olan F grubuna , Son maçlarını 9’da 9 yapan ve sadece 1 gol yiyen Danimarka ile İskoçya’da karşılaşacak ve İskoçya hali hazırda 2. Olmayı garantiledi. Dolayısıyla İskoçya2nın bu maçtan puan çıkartması bile zor görünüyor.

Tüm bu olasılıkların olma olasılığı azımsanmayacak kadar mümkün görünüyor , bir oran vermek gerekirse %80 diyebilirim. Dolayısıyla Salı günü Karadağ’da kazanmalıyız ki , play-off yarı finalinde ilk rakibimiz seri başı olmayan takımlardan olsun.

reklam

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

16Numara ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!